Jarosław Mikołajewski Sztuka wywiadu
Występują: Jan Peszek, Maria Seweryn, Małgorzata Zajączkowska
Reżyseria – Błażej Peszek
Premiera 5 grudnia 2024 w Teatrze Polonia w Warszawie
W tym przedstawieniu mógł zagrać tylko Jan Peszek! Powstało dla niego. Zawiera fragmenty sztuk, w których Peszek stworzył niezapomniane kreacje. Jarosław Mikołajewski połączył całkiem pokaźne urywki z wielu sztuk w wyznania „starego” aktora, który nie znosi wywiadów, ale teraz zgodził się porozmawiać z dziennikarką; z postanowieniem i świadomością, że będzie to ostatni wywiad w jego życiu.
W dziennikarkę wciela się Maria Seweryn, a w żonę bohatera Sztuki wywiadu – Małgorzata Zajączkowska. Obie role są w istocie podporządkowane kreacji głównego bohatera. Maria Seweryn przez znaczną część sztuki wypowiada tylko krótkie, pojedyncze zdania. Dopiero w drugiej części 90-minutowego spektaklu ma więcej do zagrania. Bardzo dobrze gra onieśmieloną wielkością swego rozmówcy „wywiadowczynię”. Małgorzata Zajączkowska otrzymała podobnej długości kwestie, ale potrafiła w sposób pozawerbalny przekazać to, co zazwyczaj bywa udziałem usuniętych w cień żon uwielbianych artystów. Jej za tę rolę też należą się słowa uznania.
Uwaga widza skupia się jednak na Janie Peszku. W Sztuce wywiadu nie mogło zabraknąć fragmentu jego koronnej roli w monodramie Bogusława Schaeffera Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego, którą Peszek gra od ponad pół wieku, niezmiennie zachwycając sprawnością fizyczną i rzadko spotykanym graniem całym ciałem, które opanował do perfekcji.
W całym przedstawieniu ten wybitny aktor zniewala w równej mierze kunsztem aktorskim i sprawnością fizyczną. Jego forma to ewenement! Peszek nie ukrywa swego wieku. W mijającym roku skończył 80 lat. Kiedy patrzyłam na niego w Sztuce wywiadu, przypomniała mi się obserwacja Czechowa: „są ludzie, na których kruszy się ząb czasu”.
Ad multos annos drogi Panie Janie!