Gong Danutki przyznawany jest od pierwszego festiwalu aktorom wykonującym ten zawód z nieprzeciętnym zaangażowaniem i kunsztem. Jan Peszek – laureat tegorocznego Gongu Danutki – przedstawi wraz z synem Błażejem i Katarzyną Krzanowską spektakl przygotowany na podstawie opowiadania Czarny mnich Antoniego Czechowa, w tłumaczeniu Danuty Kułakowskiej, w adaptacji i reżyserii Błażeja Peszka. Premiera 3 lipca 2021 w Teatrze Starym w Lublinie. Przedstawienie będzie grane jeszcze po zakończeniu festiwalu, do 7 lipca.
Peszek wraz z Mikołajem Grabowskim wezmą udział w debacie Fenomen poszukiwania, poświęconej twórczości Bogusława Schaeffera, autora m.in. Scenariuszy dla trzech aktorów i Scenariusza dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego, które podbiły serca widzów w całej Polsce.
Sprzedaż biletów już się rozpoczęła.
Program
PS Wspomnianym spektaklem teatralnym, którego zapis będzie można zobaczyć podczas tegorocznego festiwalu jest zrealizowana w TR Warszawa Uroczystość wg Thomasa Vinterberga i Mogensa Rukova, w reż. Grzegorza Jarzyny. W rolach matki i syna – Danuta Szaflarska i właśnie Jan Peszek. Thomas Winterberg to duński scenarzysta i reżyser, którego ostatni film Na rauszu został obsypany nagrodami z Oscarem włącznie.
I Festiwal Śleboda/Danutka w 2019 r. – więcej o genezie festiwalu i Gongu Danutki