Sinfonia Varsovia Centrum – Trzy grosze w sprawie…
W kontekście budowy Sinfonia Varsovia Centrum na warszawskiej Pradze przy Grochowskiej 272 pojawia się – powielane we wszystkich mediach, stosowane przez Sinfonię Varsovię i m.st. Warszawa (właściciela nieruchomości przy Grochowskiej 272 i finansującego budowę) – sformułowanie: „dawny Instytut Weterynarii”, które mnie razi.
Przez pięć lat moich studiów na warszawskiej weterynarii ani razu nie słyszałam tej nazwy. Był to Wydział Weterynaryjny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). Tę nazwę mam wpisaną na dyplomie ukończenia studiów i dotrwała ona do chwili obecnej na elewacji gmachu głównego. Pod tą nazwą wydział działał bez mała całą drugą połowę XX wieku. W XXI zmienił ją na Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW.
«Instytut» w nazwie narzucił zaborca. Od 1869 r. Szkoła Weterynaryjna w Warszawie, prekursorka weterynarii na SGGW, była poddawana metodycznej rusyfikacji, rozpoczętej wprowadzeniem rosyjskiego języka wykładowego i zakończonej w 1890 r. przemianowaniem na rosyjski Instytut Weterynaryjny w Warszawie. Jego dyrektorem był Rosjanin i Rosjanie stanowili większość personelu dydaktycznego. Skutkowało to ograniczaniem dostępu do studiów Polakom i wprowadzaniem na ich miejsce Rosjan.
Uwzględniając historię i wielokrotną reorganizację warszawskiej weterynarii, pociągającą za sobą zmiany nazwy – warto też przypomnieć, że w latach 1927–1952 (z przerwą wojenną) był to Wydział Weterynaryjny Uniwersytetu Warszawskiego – ja używam wymiennie pojęć obejmujących wszystkie te reformy: uczelnia weterynaryjna w Warszawie, warszawska weterynaria, a w kontekście budowy Sinfonia Varsovia Centrum, po prostu weterynaria.
I choć zespół budynków przy Grochowskiej 272 powstał dla warszawskiej weterynarii, gdy działała ona pod szyldem «Instytutu», za każdym razem zżymam się, gdy słyszę lub czytam o „zabudowaniach dawnego Instytutu Weterynarii”. W ponadstuletniej obecności weterynarii na Grochowskiej – okres «Instytutu» to ledwie czternaście lat. Sinfonia Varsovia przejęła ten kompleks budynków po wydziale, będącym przez ponad pół wieku w strukturach SGGW. I to on najdłużej tworzył historię tego miejsca.