Sinfonia Varsovia Centrum – tak ma się nazywać kompleks na warszawskiej Pradze, przy ul. Grochowskiej 272, który obejmie zrewitalizowane, zabytkowe budynki po mieszczącej się tu w latach 1901–2005 uczelni weterynaryjnej oraz nowo wybudowaną salę koncertową, która będzie największą w Polsce. Całość znajdzie się w otoczeniu ogrodu. Będzie to realizacja projektu stworzonego w Atelier Thomas Pucher w austriackim Grazu, wybranego w drodze konkursu, rozstrzygniętego – uwaga, uwaga – jesienią 2010 roku.
Nareszcie, po prawie 13 latach od wyłonienia zwycięskiego projektu, rozpocznie się pierwszy etap prac, który obejmie adaptację trzech zabytkowych obiektów: gmachu głównego (nieco cofniętego w głąb posesji) oraz dwóch budynków przylegających do ul. Grochowskiej. Docelowo, gdy budowa całego kompleksu Sinfonia Varsovia Centrum zostanie ukończona, będą tu dwie małe sale koncertowe, przestrzenie przeznaczone na programy edukacyjne skierowane do różnych grup wiekowych i czasowe wystawy. Rozpoczną działalność restauracja, kawiarnia i księgarnia muzyczna. Bezpośrednio po oddaniu do eksploatacji – będą one służyć Sinfonii Varsovii.
5 kwietnia 2023 r. w obecności przedstawicieli mediów została podpisana umowa z Korporacją Budowlaną Doraco – generalnym wykonawcą pierwszej części inwestycji Sinfonia Varsovia Centrum. Według planu wymienionego w umowie, modernizacja ww. trzech budynków zajmie 2 lata. Można więc mieć nadzieję, że zostaną one oddane do użytku w pierwszej połowie 2025 roku.
Andżelika Cieślowska, prezes Zarządu Korporacji Budowlanej Doraco podkreśliła: „ – Sinfonia Varsovia jest dla nas bardzo ciekawym wyzwaniem. Mocno angażujemy się w różne projekty związane z renowacją zabytków, dlatego realizacja tej inwestycji doskonale wpisuje się w nasze kompetencje i zamiłowania. Projekt łączy elementy konserwatorskie z potrzebą zastosowania najnowszych rozwiązań technologicznych. Poza gruntowną modernizacją trzech budynków inwestycja zakłada też wybudowanie nowego podziemnego obiektu technicznego. Będzie to mózg całego kompleksu z nowoczesnymi systemami sterowania BMS. Cały projekt będzie realizowany w oparciu o zaawansowany proces BIM (Building Information Modeling)”.
Więcej o mającej tu powstać największej w Polsce sali koncertowej czytaj TUTAJ
Trzy grosze autorki Segregatora w sprawie stosowania nazwy „dawny Instytut Weterynarii” TUTAJ
Zdjęcia zabudowań poweterynarynych autorka zrobiła latem 2022 roku