Przesilenie Malarstwo Północy 1880 – 1910
Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie (18 listopada 2022 – 5 marca 2023)
Słowo «przesilenie» w tytule odnosi się do dwóch zjawisk: przesilenia letniego, które w Skandynawii (gdzie nosi nazwę Midsommar) jest jednym z najważniejszych dni w roku oraz do przemian w malarstwie północnoeuropejskim, dokonujących się pod koniec XIX w. pod wpływem kontaktów malarzy nordyckich z artystami działającymi w Paryżu. Nie tylko z Francuzami, również z innymi Europejczykami przybywającymi do stolicy Francji, będącej wówczas centrum świata sztuki. Kontakty z polskimi malarzami zostały zaznaczone na tej wystawie. Kilka dzieł Skandynawów sąsiaduje z wybranymi pracami o podobnej tematyce m.in. Boznańskiej, Chełmońskiego, Mehoffera i Weissa.
Lejtmotywem ekspozycji jest natura i relacje w jakie wchodzi z nią człowiek. Charakterystyczne skandynawskie krajobrazy na płótnach malarzy nordyckich to coś więcej niż pejzaże, panoramy etc. Oddają one nie tylko piękno czy majestat przyrody, ale również uczucia i emocje przedstawianych na tle krajobrazów ludzi. Malarze nordyccy potrafili wizualizować związek natury z nastrojami człowieka. Szczególnie upodobali sobie pejzaże zimowe. Jak można się domyślać, zima najbardziej sprzyja refleksjom w tym regionie naszego kontynentu. Chętnie też przedstawiali bliskie naturze życie i zwyczaje mieszkańców wsi.
Wystawa Przesilenie Malarstwo Północy 1880 – 1910 w Muzeum Narodowym w Warszawie, przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki w Göteborgu w Szwecji, obejmuje ponad 100 dzieł, wypożyczonych z 22 muzeów z terenu całej Skandynawii. Kuratorzy – Agnieszka Bagińska i Wojciech Głowacki – pogrupowali je w siedmiu tematycznych salach: Pochwała prowincji, Doświadczenie pejzażu, Definiowanie przestrzeni, Poszukiwanie korzeni, Rodzimy pejzaż i Metafizyka natury.
Przestrzeń wystawy została zaprojektowana w pracowni Jana Strumiłły. Architekci wykorzystali naturalne drewno pasujące tu jak ulał. W prosty sposób wzmacnia ono związek malarstwa północy Europy z naturą.
Program towarzyszący wystawie obejmuje m.in. zorganizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty przegląd filmów skandynawskich (29 listopada 2022 – 10 lutego 2023). Zainauguruje go 29 listopada przedpremierowy pokaz filmu Gotland. Szczegóły na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie