Polskie malarstwo w Monachium – wystawa Cisi buntownicy w Kunsthalle München (25 marca – 7 sierpnia 2022)
(Stille Rebellen. Polnisher Symbolismus um 1900)
Ekspozycja ukazuje polski symbolizm, który przypadł na okres rozbiorów Polski przez Rosję, Prusy i Austro-Węgry. Młode pokolenie polskich malarzy podążyło wówczas za wezwaniem do «cichego buntu». Ludzie pędzla byli tymi, którzy podtrzymywali tożsamość w narodzie polskim, który nie miał swego państwa. Inspirację czerpali nie tylko z polskiej historii, kultury i obyczajowości czy przyrody, ale także z wymiany doświadczeń ze środowiskami artystycznymi właśnie Monachium, Paryża, Sankt Petersburga czy Wiednia. Nasi malarze albo tam studiowali, albo podróżowali. W Monachium liczne grono polskich malarzy i malarek pojawiło się ok. 1870 r. W obrazach, które tu malowali nawiązywali głównie do tutejszego nurtu realizmu i symbolistycznego malarstwa Arnolda Böcklina i Franza von Stucka.
Wystawa Cisi buntownicy została zorganizowana z inicjatywy Kunsthalle München, a jej współorganizatorami są Instytut Adama Mickiewicza oraz Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Jest to pierwsza w Niemczech tak obszerna wystawa poświęcona sztuce polskiej w latach 1890–1918. Kuratorzy sprowadzili do Monachium blisko 130 obrazów, w tym również z kolekcji prywatnych. Są wśród nich płótna Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Wojciecha Weissa i Ferdynanda Ruszczyca – należące do najważniejszych dzieł sztuki europejskiej przełomu wieków.
Patronat nad wystawą objęli prezydenci Niemiec i Polski: Frank-Walter Steinmeier i Andrzej Duda.
Wprowadzenie do wystawy w języku angielskim można odsłuchać tutaj
Turystyka kulturoznawcza należy do priorytetów Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT). W 2020 r. Niemcy były najważniejszym kierunkiem podróży kulturalnych Europejczyków; zajęły pierwsze miejsce jako cel podróży kulturalnych. I chcą je utrzymać.