Pasaż Odkryć – Centrum Nauki i Techniki to najnowsza atrakcja Tarnowa. Uczy bawiąc i bawi ucząc.
Wizytę w Pasażu Odkryć można sprowadzić do obejrzenia wystawy stałej, co na ogół wystarcza dorosłym. Dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w wybranych przez siebie warsztatach.
Znajduje się tu pięć pracowni: Hellera, Szczepanika, Studniarskiego, Olszewskiego i Piszowej. Wszyscy patroni byli związani z Tarnowem. Prof. Michał Heller – fizyk, filozof i teolog tu się urodził. Jan Szczepanik – wszechstronny wynalazca (ok. 50 wynalazków!) mieszkał w Tarnowie przez 20 ostatnich lat życia. Jan Studniarski był pierwszym dyrektorem tutejszej elektrowni. Karol Olszewski – który z Zygmuntem Wróblewskim jako pierwsi na świecie skroplili tlen, azot i tlenek węgla – zdał maturę w tarnowskim liceum ogólnokształcącym (z samymi ocenami celującymi). Aniela Piszowa była tu dziennikarką oraz właścicielką wydawnictwa i drukarni.
Kto będzie chciał, o każdym patronie dowie się więcej poniekąd od niego samego. W pracowniach wyświetlane są filmy, w których aktorzy wcielający się w wymienionych tarnowian przedstawiają ich dokonania, okraszone anegdotami, w pierwszej osobie. To bardzo wciąga. Aktor odtwarzający Jana Szczepanika jest nawet fizycznie do niego podobny.
W pracowni Hellera jest małe planetarium. W Olszewskiego – można odbyć zajęcia przyrodnicze, oglądając mikrostruktury pod mikroskopem i popracować w laboratorium biochemicznym. W „Szczepaniku” odbywają się warsztaty stolarskie. W „Studniarskim” – Hi-Tech-u. A w pracowni Piszowej uczestnicy zajęć mogą samodzielnie zbudować wiele inżynieryjnych wynalazków, w tym zdalnie sterowanego robota.
Obowiązuje rezerwacja telefoniczna terminu zwiedzania.
Przybliżony czas pobytu: dwie – trzy godziny (w zależności od wybranego pakietu)
Godziny otwarcia:
wtorek – piątek 8:00 – 17:00
sobota – niedziela 10:00 – 18:00
Ceny biletów:
Ekspozycja – 22 zł/os.
Ekspozycja i warsztaty – 30 zł/os.
Zdjęcia autorki