Ivor Martinić Mój syn chodzi, tylko trochę wolniej
Przekład – Gabriela Abrasowicz
Reżyseria i opracowanie muzyczne – Iwona Kempa
Premiera w teatrze Ateneum, na Scenie 20, 1 marca 2025
Autor tej sztuki – Ivor Martinić, rocznik 1984, to uznany dramaturg chorwacki, podejmujący zazwyczaj tematy społeczne. Jego swoistym wyróżnikiem jest upodobanie do długich tytułów. (Dla przykładu, dwa inne, które nadał swoim dramatom: Wszystko jest w porządku, dopóki umieramy we właściwej kolejności czy Byłoby szkoda, gdyby kwiatki padły).
Obsypana nagrodami sztuka Mój syn chodzi, tylko trochę wolniej miała prapremierę w Zagrzebskim Teatrze Młodych w 2011 roku. Znalazła nadzwyczajne uznanie w Ameryce Łacińskiej, gdzie dotychczas wystawiono ją w ośmiu krajach, a w Europie – w teatrach Belgradu, Madrytu i Paryża.
To «trochę wolniej» w tytule jest eufemizmem. Tytułowy Syn w ogóle nie chodzi, porusza się na wózku i nigdy nie będzie chodził. Akcja tej sztuki rozgrywa się w dniu jego 25. urodzin w domu, w którym mieszka z rodzicami, młodszą o pięć lat siostrą i dziadkami. Najkrócej mówiąc, jest to wiwisekcja trzypokoleniowej rodziny, do której należą jeszcze, przybywający na te urodziny; ciotka głównego bohatera (młodsza siostra jego matki) z mężem. Obsadę domyka nienależąca już do familii, bardzo ważna postać w tej sztuce – zakochana we Franku (tak ma na imię tytułowy Syn) jego równolatka, odbierana przez wszystkich, z wyjątkiem niego, jako nie całkiem zrównoważona psychicznie oraz najmniej istotny dla dramaturgii – chłopak siostry tytułowego bohatera. Wracając do wątku zakochanej we Franku dziewczyny, to choć on nie odwzajemnia jej uczucia, to nie odtrąca jej, i odnosi się do niej z delikatnością, nie chcąc jej zranić.
Jest to też sztuka o stawianiu oporu chorobie, co z konieczności staje się dla niektórych głównym celem życia. Bardzo dobrze grana przez aktorów Ateneum.