Autoportrety – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie 21 marca – 20 lipca 2025
Wystawa obejmuje autoportrety dwadzieściorga współczesnych polskich artystów wizualnych. Inspiracją ekspozycji był pomysł, który narodził się z górą sto lat temu. Wpadł na niego mecenas i kolekcjoner sztuki Karol Korwin-Milewski (1846–1926), który do swojej kolekcji zamówił u cenionych współczesnych mu malarzy ich autoportrety. Była wśród nich tylko jedna kobieta – Anna Bilińska-Bohdanowiczowa. Teraz Muzeum Narodowe w Warszawie zachowało parytet płci i prezentuje po 10 prac kobiet i mężczyzn.
Zaproszeni do wystawy twórcy wybierali różne sztuki wizualne: malarstwo, rysunek, rzeźbę, fotografię, wideo, instalację. W większości nie są to tradycyjne portrety. Przykładowo, znajdują się wśród nich: instalacja dźwiękowa, na którą składają się odgłosy wielu codziennych czynności, układ planet w chwili narodzin autorki, wideorelacja z happeningu czy wymowne puste wgłębienie w ścianie – takie w jakich umieszcza się klasyczne rzeźby całych postaci.
Wszystkie prace powstały na zamówienie Muzeum Narodowego w Warszawie i są prezentowane po raz pierwszy. Ich twórcy podjęli grę z tradycyjną autoprezentacją, zachęcając widza do innego spojrzenia na autowizerunek artysty. Można powiedzieć, że jest to dwadzieścia różnych sposobów ukazujących, jak autorzy tych prac widzą siebie i przez jaki pryzmat chcieliby być postrzegani.
Powstanie kolekcji współczesnych autoportretów zostało zainicjowane przez Łukasza Gawła – dyrektora MNW w latach 2020 – 2024).
Na zaproszenie do współtworzenia kolekcji autoportretów i wystawy w MNW odpowiedzieli: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Agnieszka Brzeżańska, Rafał Bujnowski, Barbara Falender, Izabella Gustowska, Zuzanay Janin, Łukasz Korolkiewicz, Katarzyna Krakowiak-Bałka, Zbigniew Libera, Rafał Milach, Jarosław Modzelewski, Agnieszka Polska, Katarzyna Przezwańska, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Aleksandra Waliszewska, Artur Żmijewski.
Wystawa Autoportrety w Muzeum Narodowym w Warszawie powstała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Przyjaciele MNW”, które poprzez charytatywne aukcje dzieł sztuki i inne formy swojej działalności statutowej zebrało środki na zakup oglądanych na wystawie dzieł, a następnie przekazało całą kolekcję do zbiorów MNW.