Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego powstał 1 lipca 2003 r. Od 2006 r. do dziś działa na warszawskim Jazdowie w budynku, w którym pierwotnie był szpital wojskowy (poczynając od powstania listopadowego do zakończenia warszawskiego). Jasna przestrzeń o szklanych ścianach tuż za wejściem była niegdyś salą operacyjną, w której korzystano z naturalnego doświetlenia. Po przebudowie pod kątem potrzeb obecnego lokatora teraz w tych wnętrzach mieszczą się księgarnia gromadząca wszystko, co ukazuje się nt. teatru i dziedzin okołoteatralnych oraz przyjemna kawiarnia. Na parterze są także sala widowiskowa i niewielka przestrzeń wystawiennicza, a na piętrze biblioteka i pomieszczenia służbowe. W sąsiedztwie znajdują się Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i park ładzienkowski.
Pierwszym dyrektorem instytucji był Maciej Nowak. Obecnie funkcję dyrektora pełni Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.
20 września 2023 r. na Scenie Głównej teatru Ateneum odbędzie się jedyny (zarazem premierowy!) pokaz filmu dokumentalnego Warmiński. Dokument ten, w reżyserii Ewy Hevelke i Michała Januszańca, został wyprodukowany przez Instytut Teatralny we współpracy z teatrem Ateneum, świętującym w tym roku 95-lecie istnienia.
O Januszu Warmińskim – wybitnym twórcy teatralnym i człowieku wielkiej klasy, dyrektorze Ateneum przez ponad 40 sezonów opowiadają aktorzy, reżyserzy i teatroznawcy, m.in.: Andrzej Seweryn, Krystyna Janda,
Michał Bajor, Emilian Kamiński, Ewa Wiśniewska, Maria Ciunelis, Artur Barciś, Marian Opania, Grażyna Barszczewska, Krystyna Tkacz, Maciej Prus, Maciej Wojtyszko oraz profesor Edward Krasiński, profesor Magdalena Raszewska, profesor Barbara Osterloff.
Warmiński jest także opowieścią o powojennej historii teatru Ateneum. Ukazuje chwile jego chwały i dramatycznych zawirowań; opowiada o trudnych wyborach aktorów i aktorek tej sceny wobec wyzwań kolejnych dekad komunizmu i transformacji ustrojowej lat dziewięćdziesiątych.
Dobra wiadomość jest taka, że twórcy filmu zabiegają, by znalazł się on na ogólnodostępnej platformie streamingowej.
Na finał obchodów jubileuszowych planowane są dwa wydarzenia. Pod koniec roku pojawi się publikacja zawierająca kalendarium ostatnich pięciu lat oraz wspomnienia pracowników Instytutu Teatralnego.
Na grudzień 2023 zaplanowana jest konferencja naukowa „Czy istnieje polska szkoła historii i krytyki teatru?” W założeniu ma ona przynieść odpowiedź na pytania: czy wśród współcześnie piszących o teatrze są przyszli klasycy gatunku; kim byli i kim są ludzie, którzy opisują teatr oraz które opracowania, instytucje, periodyki, przedsięwzięcia stanowią kamienie milowe w dziejach polskiej teatrologii?
Opracowanie Segregatora na podstawie materiałów prasowych